Home / Blog / Szkoła dla dorosłych – 5 powodów, dla których warto się do niej zapisać

Szkoła dla dorosłych – 5 powodów, dla których warto się do niej zapisać

Życie zawodowe stawia przed nami coraz więcej wyzwań, często motywując nas do dokształcania, a nawet przebranżawiania. Czasy się zmieniają, a wymagania względem pracowników stale rosną. Jeszcze kilkanaście lat temu zwykła szkoła zawodowa wystarczała do tego, aby podjąć dobrą pracę i nie musieć się martwić o jej stabilność. Obecnie realia się zmieniły i oprócz doświadczenia, liczą się również dyplomy. Szkoła dla dorosłych daje jedno i drugie. Pozwala zdobyć potrzebne doświadczenie podczas praktyk zawodowych, a dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie otrzymuje się po zdaniu egzaminu końcowego (w przypadku Studium).

Jakie są rodzaje szkół dla dorosłych?

 

Gimnazjum dla Dorosłychto gimnazjalna  szkoła dla dorosłych, którzy wcześniej jej nie ukończyli. Zajęcia odbywają się w przystępnej dla każdego formie, a po ukończeniu gimnazjum można kontynuować naukę w szkole średniej.

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych – to szkoła średnia, do której można zapisać się po ukończeniu gimnazjum/podstawówki starego typu (nauka trwa wtedy 3 lata) lub po ukończeniu szkoły zawodowej (2 lata). Liceum Ogólnokształcące pozwala na zdobycie wykształcenia średniego, które jest świetną bazą wyjściową do dalszej kontynuacji nauki i zdobycia konkretnego zawodu. Po ukończeniu liceum można również podejść do matury dla dorosłych, która daje możliwość podjęcia studiów.

Studium Policealne – to policealna szkoła dla dorosłych, która pozwala na zdobycie konkretnego zawodu, kształcąc na 8 przyszłościowych kierunkach. Nauka w szkole policealnej trwa od 2 do 4 semestrów. Kończy się ona zdobyciem tytułu zawodowego i otrzymaniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Co najważniejsze, nie trzeba mieć matury, aby się do niej zapisać.

Studium Medyczne – to policealna szkoła  dla dorosłych, która pozwala na zdobycie jednego z poszukiwanych na rynku pracy zawodów medycznych. Nauka trwa tutaj 2 lub 4 semestry i tak, jak w przypadku Studium Policealnego, kończy się zdobyciem dyplomu w konkretnym zawodzie.

Szkoła dla dorosłych – dlaczego warto?

 

1. Większe możliwości na rynku pracy – najczęściej stanowisko zajmowane w pracy jest uzależnione od posiadanego przez nas wykształcenia lub umiejętności. Szkoła dla dorosłych daje ogromne możliwości – pozwala na uzupełnienie wykształcenia lub zdobycie całkowicie nowych kwalifikacji.

2. Nauka, która nie koliduje z życiem zawodowym – szkoła dla dorosłych oferuje dwa tryby nauki – zaoczny (weekendowy) oraz wieczorowy. Taka forma zajęć sprawia, że nie trzeba wybierać między edukacją a pracą.

3. Niski koszt edukacji – nauka w szkołach dla dorosłych jest bezpłatna lub ma niskie czesne, które nie obciąża kieszeni. Korzyści płynące z posiadania wykształcenia są o wiele większe niż poniesione wydatki, ponieważ w przyszłości zwracają się z nawiązką.

4. Praktyki zawodowe, które pozwalają na zdobycia doświadczenia – jak wiadomo, dla przyszłego pracodawcy oprócz dyplomu liczy się również doświadczenie, które można zdobyć właśnie podczas praktyk zawodowych. Praktyki świetnie przygotowują do pracy w wybranym zawodzie.

5. Przejrzysty tryb nauki i egzaminów – szkoła dla dorosłych wygląda inaczej niż ta dla młodzieży. Nie ma tu odpytywania, kartkówek i sprawdzianów – zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń, a postęp wiedzy jest sprawdzany poprzez sesje egzaminacyjne i prace zaliczeniowe.

 

Szkoła dla dorosłych to doskonały wybór, jeśli chcesz uzupełnić lub poszerzyć swoje kwalifikacje. Z pełną ofertą szkół możesz zapoznać się tutaj.

 

Related Post

Top

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO. Więcej informacji

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących danych osobowych (tzw. „RODO”) pragniemy Państwa poinformować, że Państwa dane osobowe znajdują się w naszej bazie danych. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., informujemy, że administratorem danych osobowych jest Aurelus Edukacja, ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec  NIP 695-118-21-04,  REGON 20149623. Przysługuje Państwu prawo dostępu do treści danych, ich poprawiania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo otrzymania kopii danych osobowych przetwarzanych przez Aurelus Edukacja. Ponadto prawo wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, żądania ograniczenia ich przetwarzania, usunięcia oraz prawo do bycia zapomnianym w przypadku przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych. Przy braku Państwa sprzeciwu Aurelus Edukacja będzie stale przechowywać Państwa dane osobowe i korzystać z nich w celu utrzymania relacji i wysyłania ofert nawiązujących do dotychczasowego świadczenia usług. Kontakt z osobą odpowiedzialną za ochronę danych osobowych możliwy jest w siedzibie Aurelus Edukacja, przy ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec lub za pomocą skrzynki mailowej: kontakt@aurelus.edu.pl

OK