Matura dla dorosłych niesie za sobą wiele korzyści – można ją zdać dla lepszego postrzegania przez pracodawcę, awansu czy własnych ambicji. Dlaczego więc nie spróbować? Na ponowne przystąpienie do matury można zdecydować się w każdym wieku. Najważniejsze jest jednak wiedzieć, od czego zacząć i jakich należy dopełnić formalności.
Matura dla dorosłych to inwestycja w samego siebie, dlatego warto się w nią zaangażować.
Do egzaminu maturalnego podchodzi w dzisiejszych czasach zdecydowana większość młodych ludzi po szkole średniej. Dlatego wielu dorosłych, którzy ukończyli szkołę kilka czy nawet kilkanaście lat temu, zastanawia się przystąpieniem do matury właśnie teraz. Kiedyś matura nie miała tak dużego znaczenia, jak dzisiaj, dlatego nie każdy do niej podchodził. Teraz czasy się zmieniły i matura ma zdecydowanie większe znaczenie zarówno dla pracodawcy, jak i dla nas samych.
Jak zdać maturę po latach przerwy?
Najważniejszym krokiem, aby ponownie przystąpić do matury po kilku latach od ukończenia szkoły, jest samo podjęcie decyzji. Należy zdać sobie sprawę z tego, że matura dla dorosłych wymaga czasu i systematycznej nauki. Trzeba również pamiętać o tym, że jeśli ma się ukończoną jedynie szkołę zawodową, podstawową lub gimnazjalną, należy wpierw zapisać się do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Ukończenie szkoły średniej pozwoli na zdobycie wykształcenia średniego oraz da możliwość podejścia do matury dla dorosłych.
Ponowne przystąpienie do egzaminu maturalnego wymaga dopełnienia formalności w Okręgowej Komisji Edukacyjnej (jest to jednostka zajmująca się przeprowadzaniem egzaminu dojrzałości). Należy przesłać im formularz deklaracji maturalnej, który można znaleźć na stronie internetowej tej instytucji. Wówczas OKE listownie kieruje dorosłego do najbliżej placówki edukacyjnej, w której może napisać maturę dla dorosłych. Po zapisaniu się na egzamin dojrzałości należy już tylko oczekiwać na jego rozpoczęcie i solidnie się przygotować.
Jak przygotować się do matury dla dorosłych?
Matura po kilku latach nie jest łatwym zadaniem, dlatego należy zacząć się do niej przygotowywać odpowiednio wcześnie. Oto lista czynności, które należy wykonać, aby matura dla dorosłych wypadła jak najlepiej:
- Wybór przedmiotów maturalnych
- Określenie zakresu materiału, z którego należy się przygotować,
- Wybór najlepszych opracowań i ich uporządkowanie,
- Selekcja najistotniejszych zagadnień,
- Stworzenie planu nauki,
- Ciągłe motywowanie się,
- Powtarzanie i sprawdzanie przyswojonej wiedzy.
Jak wygląda matura dla dorosłych?
Matura dla dorosłych wygląda zupełnie tak samo, jak normalna matura, którą zdają licealiści po ukończeniu szkoły, ponieważ egzamin jest jednakowy dla wszystkich. Składa się z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz przedmiotów dodatkowych, wybieranych samodzielnie. Ponowne przystąpienie do matury może być problematyczne po tak długim czasie, dlatego dla ułatwienia można wybrać sobie jedynie przedmioty obowiązkowe i przygotować się z nich jak najlepiej. Egzamin z języka polskiego oraz języka obcego składa się z części pisemnej i ustnej, natomiast matematyka tylko z części pisemnej. Aby zdać maturę, należy uzyskać min. 30% punktów z każdego przedmiotu.
