Home / Blog / Florysta – dlaczego warto kształcić się w tym zawodzie?

Florysta – dlaczego warto kształcić się w tym zawodzie?

Kiedyś Pani pracująca w kwiaciarni robiła proste bukiety z róż, lilii, bądź innych podstawowych kwiatów i w zasadzie na nic więcej nie mogliśmy liczyć. W dzisiejszych czasach taki model pracownika kwiaciarni na szczęście odszedł do lamusa. Jego miejsce zajął florysta – jeden z najlepiej zapowiadających się zawodów przyszłości.

Florysta zajmuje się tworzeniem dekoracji roślinnych, od bukietów po przestrzenne kompozycje kwiatowe. Dzięki temu może zorganizować wizualną oprawę wszelkich uroczystości – ślubów, eventów oraz przyjęć. Jest on więc artystą ozdabiającym kwiatami wnętrza, który potrafi zachwycić klientów swoją wizją i estetyką.

Kto i w jaki sposób może zostać florystą?

Jako florysta może się kształcić każdy, kto posiada choć odrobinę zmysłu estetycznego i zdolności manualnych. Jest to zawód, w którym zdecydowanie bardziej od nabytych umiejętności liczą się te wrodzone. W zawodzie tym trzeba mieć również pasję do tworzenia piękna, odznaczać się dużą dozą cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego sobie celu.

Florysta jest nowym zawodem, który wymaga nie tylko umiejętności tworzenia kompozycji kwiatowych, ale również odpowiedniego wykształcenia i znajomości języków obcych. Warto więc zainwestować swój czas w ukończenie Studium Policealnego, które przygotowuje do wykonywania zawodu już w dwa semestry.

Studium Policealne na kierunku florysty kształci kompleksowo – zapewnia wiedzę teoretyczną, uczy czynności manualnych oraz pozwala na zdobywanie doświadczenia podczas praktyki zawodowej. Po jego ukończeniu Słuchacze podchodzą do państwowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i otrzymują tytuł zawodowy florysty.

Gdzie florysta znajdzie zatrudnienie i ile może zarobić?

Florysta znajdzie zatrudnienie w kwiaciarniach lub pracowniach dekoratorskich, może również otworzyć własną działalność w tym kierunku. Coraz częściej można również go spotkać w firmach zajmujących się projektowaniem wnętrz oraz w firmach zajmujących się organizacją oprawy ślubnej i innego rodzaju imprez okolicznościowych.

Florysta może zarobić różnie, a zależy to oczywiście od miejsca zatrudnienia. Zarobki florysty w kwiaciarni wynoszą średnio 2100 zł (Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, marzec 2017 r.), natomiast 25% z nich deklaruje zarobki ponad 2605 zł. Płaca florysty jest zależna od wielkości firmy, w jakiej pracuje, doświadczenia oraz zdobytego stopnia. Na wyższe zarobki może oczywiście liczyć osoba, która postawi na własną działalność w tym kierunku. Sama wizualna oprawa ślubna może przynosić miesięcznie ok. 6000 zł zysku.

Jak wygląda status społeczny florysty?

Florysta uważany jest za artystę na miarę dzisiejszych czasów. Bez wątpienia jest zawodem szanowanym oraz pożądanym, ponieważ, jak powszechnie wiadomo, piękno oraz estetyka mają dziś ogromną wartość. Floryści znajdują zatrudnienie w coraz to nowych segmentach rynku, co świadczy o tym, że zawód ten ciągle się rozwija.

Related Post

Top

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO. Więcej informacji

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących danych osobowych (tzw. „RODO”) pragniemy Państwa poinformować, że Państwa dane osobowe znajdują się w naszej bazie danych. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., informujemy, że administratorem danych osobowych jest Aurelus Edukacja, ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec  NIP 695-118-21-04,  REGON 20149623. Przysługuje Państwu prawo dostępu do treści danych, ich poprawiania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo otrzymania kopii danych osobowych przetwarzanych przez Aurelus Edukacja. Ponadto prawo wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, żądania ograniczenia ich przetwarzania, usunięcia oraz prawo do bycia zapomnianym w przypadku przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych. Przy braku Państwa sprzeciwu Aurelus Edukacja będzie stale przechowywać Państwa dane osobowe i korzystać z nich w celu utrzymania relacji i wysyłania ofert nawiązujących do dotychczasowego świadczenia usług. Kontakt z osobą odpowiedzialną za ochronę danych osobowych możliwy jest w siedzibie Aurelus Edukacja, przy ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec lub za pomocą skrzynki mailowej: kontakt@aurelus.edu.pl

OK