Od kilkunastu lat zawód specjalisty ds. BHP przechodzi prawdziwy rozkwit na rynku. Nie ma się czemu dziwić skoro kary za nieprzestrzeganie przepisów BHP sięgają nawet do 200 tysięcy złotych! Bardzo wiele przedsiębiorstw zatrudnia specjalistów i inspektorów BHP. Co należy do ich zadań?
Specjalista BHP doradza pracodawcy rozwiązania problemów z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego podstawowym zadaniem jest kontrola stanu bezpieczeństwa pracy, aby w jak największym stopniu ograniczyć wypadki przy pracy oraz ilość zdarzeń niebezpiecznych. Specjalista bhp odpowiedzialny jest za sprawdzanie warunków pracy w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bhp, sporządzanie ocen i analiz ryzyka zawodowego na poszczególnych stanowiskach pracy oraz informowanie kierownictwa o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych. Do głównych zadań służby BHP należy również udział w przekazywaniu do użytkowania nowo powstałych budynków, przebudowań obiektów lub innych urządzeń wpływających na warunki pracy i bezpieczeństwo pracowników.
Do zadań specjalisty BHP należy również współpraca z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz z upoważnionymi laboratoriami a także ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.
Specjalista ds. BHP może pracować kolejno jako:
– inspektor,
– starszy inspektor,
– specjalista,
– starszy specjalista,
– główny specjalista.
By uzyskać dwa pierwsze stopnie wystarczy wykształcenie technik BHP, możliwe do zdobycia w naszym Studium Policealnym na kierunku Technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ile zarabia specjalista BHP? Zarobki specjalisty ds. BHP.
Zarobki specjalisty ds. BHP zależą od jego stanowiska, stażu i miejsca pracy. Jego wynagrodzenie waha się w granicach od nieco ponad 1500 zł, aż do kilkunastu tysięcy. Większość pensji mieści się w przedziale 2500 – 5000 zł.