Home / Blog / Nie zdałem matury – co dalej? Poznaj 8 zawodów, które możesz zdobyć bez studiów

Nie zdałem matury – co dalej? Poznaj 8 zawodów, które możesz zdobyć bez studiów

Czekanie na wyniki z egzaminu maturalnego kosztuje wiele nerwów. Statystyki mówią same za siebie – co czwarta osoba nie zdaje egzaminu dojrzałości. Tobie również powinęła się noga? Bez obaw. Istnieje mnóstwo dobrych i przyszłościowych zawodów, które można zdobyć bez ukończenia studiów wyższych. Dobra praca bez matury jest możliwa.

Poznaj naszą listę 8 zawodów, które możesz zdobyć nawet w rok w studium policealnym lub medycznym bez konieczności posiadania zdanej matury.

Dobra praca bez matury jest możliwa!

Gdzie mogę pracować bez zdanej matury?

Brak matury to nie koniec świata a zdanie tego egzaminu nie gwarantuje sukcesów. Istnieje bardzo wiele możliwości na rozwój i zdobycie dobrego zawodu bez konieczności ukończenia szkoły wyższej. Niektóre zawody nie wymagają wyższego wykształcenia a jedynie zdobycia uprawnień, które można zdobyć w studium policealnym lub studium medycznym. Nie mając matury, warto zastanowić się nad takimi zawodami jak:

  • pracownik biurowy – do obowiązków na tym stanowisku należy przede wszystkim administrowanie i kompleksowa obsługą biura. Często pracownik biurowy obsługuje klientów, odbiera pocztę, odpowiada za obieg dokumentów oraz kieruje do odpowiedniego działu rozmowy telefoniczne. Pracodawca najczęściej wymaga od kandydata na to stanowisko wysokiej kultury osobistej oraz dobrej organizacji czasu. Wiedzę na temat pracy biurowej możemy zdobyć w studium policealnym na kierunku technik administracji.
  • technik farmaceuta – może nie każdy zdaje sobie sprawę, że do pracy w aptece wcale nie są wymagane studia wyższe. W studium medycznym w ciągu 2 lat można zdobyć zawód technika farmaceuty i podjąć się pracy w aptece. Do obowiązków na tym stanowisku należy sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych czy wydawanie lekarstw.
  • kosmetyczka – bardzo przyszłościowy zawód, które nie wymaga wyższego wykształcenia. Na rynku pojawia się coraz więcej salonów kosmetycznych, a zatrudnienie można zdobyć już po ukończeniu studium policealnego na kierunku technik usług kosmetycznych. Po takiej szkole można wykonywać zabiegi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej w obrębie twarzy i całego ciała.
  • informatyk – w tym zawodzie przede wszystkim liczą się umiejętności. Jeżeli Twoją pasją są technologie i marzysz o pracy jako informatyk, wystarczy skończyć 2-letnie studium policealne na kierunku technik informatyk. Po takiej szkole bez problemu można obsługiwać lokalne sieci komputerowe czy prowadzić prace serwisowe w punktach naprawy.
  • asystentka stomatologiczna – to propozycja zawodu dla osób, które chciałyby pracować w gabinecie dentystycznym. Na tym stanowisku pracownik jest odpowiedzialny za przygotowanie stanowiska pracy lekarza dentysty, asystowanie podczas wykonywania zbiegów czy przygotowywanie leków i narzędzi. Wyjątkowo atrakcyjny zawód, który można zdobyć już w 1 rok w studium medycznym.
  • florysta – marzysz o pracy w kwiaciarni bądź otworzeniu własnego biznesu? Do tego zawodu nie są potrzebne studia ani matura. Jeżeli kochasz kwiaty i masz zmysł artystyczny, wystarczy ukończyć roczną szkołę w studium policealnym, aby opanować sztukę dekoracji kwiatami.
  • Opiekunka środowiskowa – ze względu na pogłębiające się starzenie społeczeństwa jest to zdecydowanie jeden z bardziej przyszłościowych zawodów. Coraz większe zapotrzebowanie łączy oczywiście z coraz wyższymi zarobkami. Zawód ten związany jest z organizowaniem opieki oraz wsparciem osoby podopiecznej, zapewnieniu bezpieczeństwa i pomocy przy codziennym życiu. Zawód opiekunki środowiskowej możemy zdobyć w rok w studium medycznym.
  • Technik BHP – co prawda nie wszystkie firmy muszą zatrudniać pracownika na to stanowisko, jednak w każdej firmie pracownicy muszą zostać przeszkoleni z tego zakresu. Zdobądź w 1,5 roku zawód technika BHP i podejmij się pracy na etacie bądź prowadź własną działalność świadcząc usługi.

Zawodów, które można wykonywać bez matury, jest znacznie więcej. Wszystkie znajdziesz w naszej ofercie edukacyjnej. Należy pamiętać, że do odniesienia sukcesu zawodowego wcale nie jest potrzebna matura czy studia wyższe. Pracodawca dużo bardziej docenia zaangażowanie i doświadczenie niż skończony dyplom. Dlatego, nawet jeśli nie uda nam się zdać matury, nie warto się załamywać, wystarczy uzyskać zawód w studium policealnym lub medycznym i pokazać pracodawcy, że zależy nam na pokazaniu się z jak najlepszej strony.

Top

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO. Więcej informacji

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących danych osobowych (tzw. „RODO”) pragniemy Państwa poinformować, że Państwa dane osobowe znajdują się w naszej bazie danych. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., informujemy, że administratorem danych osobowych jest Aurelus Edukacja, ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec  NIP 695-118-21-04,  REGON 20149623. Przysługuje Państwu prawo dostępu do treści danych, ich poprawiania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo otrzymania kopii danych osobowych przetwarzanych przez Aurelus Edukacja. Ponadto prawo wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, żądania ograniczenia ich przetwarzania, usunięcia oraz prawo do bycia zapomnianym w przypadku przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych. Przy braku Państwa sprzeciwu Aurelus Edukacja będzie stale przechowywać Państwa dane osobowe i korzystać z nich w celu utrzymania relacji i wysyłania ofert nawiązujących do dotychczasowego świadczenia usług. Kontakt z osobą odpowiedzialną za ochronę danych osobowych możliwy jest w siedzibie Aurelus Edukacja, przy ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec lub za pomocą skrzynki mailowej: kontakt@aurelus.edu.pl

OK