Home / Blog / Studium kosmetyczne – jak wygląda nauka i jakie daje uprawnienia?

Studium kosmetyczne – jak wygląda nauka i jakie daje uprawnienia?

Praca w salonie kosmetycznym cieszy się stale rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród kobiet. Kobiece piękno od zawsze jest w cenie, dlatego usługi kosmetyczne oferowane są od lat. Osób korzystających z zabiegów pielęgnacyjnych nie brakuje, więc inwestycja w studium kosmetyczne może zwrócić się w przyszłości z nawiązką.

Jak wygląda nauka w studium kosmetycznym?

Zawód kosmetyczki pozwala połączyć obowiązki zawodowe z zainteresowaniami, dlatego do tej pracy nie trzeba kobiet szczególnie przekonywać. Studium kosmetyczne to pierwszy krok do spełnienia marzeń, ponieważ daje możliwość zdobycia potrzebnych kwalifikacji do wykonywania zawodu.  

Aby zapisać się na policealne studium kosmetyczne bez matury, musisz mieć ukończoną jedynie szkołę średnią. Nie musisz zdawać żadnych egzaminów wstępnych. Po ukończeniu studium otrzymujesz tytuł technika usług kosmetycznych i możesz od razu podjąć pracę w zawodzie, ponieważ podczas nauki zdobywasz przede wszystkim wiedzę praktyczną. W trakcie studium uczysz się podstaw pielęgnacji i wykonywania zabiegów upiększających. Żeby jak najlepiej przygotować się do pracy w zawodzie, możesz skorzystać także z oferty kursów kosmetycznych, które pozwolą Ci na zdobycie dodatkowych umiejętności z wizażu, doczepiania rzęs czy stylizacji paznokci. Studium kosmetyczne w połączeniu z dodatkowymi kursami dadzą Ci lepsze przygotowanie do zawodu kosmetyczki niż same studia.

Studium kosmetyczne a studia na kierunku kosmetologia

Studia na kierunku kosmetologia nastawione są na teorię i trwają dłużej niż studium kosmetyczne. Zawód kosmetologa jest ściśle związany nie tyle z pracą w gabinecie kosmetycznym, ile ze współpracą z lekarzami różnych specjalności, najczęściej w gabinetach odnowy biologicznej oraz medycyny estetycznej. Ta forma kształcenia jest więc bardziej czasochłonna i wiąże się z obowiązkiem zdania matury z określonych przedmiotów. Istotne jest więc to, że możesz zapisać się na studium kosmetyczne bez matury. Ten rodzaj kształcenia skupia się na wiedzy praktycznej, abyś była jak najlepiej przygotowana do wykonywania zawodu. Niektórzy łączą studiowanie kosmetologii ze studium kosmetycznym, aby uzupełnić wiedzę teoretyczną o praktykę. Jeśli chcesz zostać kosmetyczką, lepiej zacząć od studium kosmetycznego, a następnie już podczas wykonywania zawodu pomyśleć o uzupełnieniu wiedzy poprzez studia bądź dodatkowe kursy.

Kosmetologia daje dodatkowe możliwości współpracy z lekarzem medycyny estetycznej, a także pracy nad nowymi kosmetykami lub pracy w aptece. Jeśli jednak przede wszystkim interesuje Cię praca z klientami w salonie kosmetycznym, to studium kosmetyczne jest odpowiednim wyborem.

Studium kosmetyczne i co dalej?

Studium kosmetyczne pozwala na uzyskanie tytułu technika usług kosmetycznych. To daje Ci uprawnienia do pracy w zawodzie kosmetyczki. Możesz szukać pracy w gabinetach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, firmach kosmetycznych, a także centrach Spa & Wellness. Możesz również postawić na własną działalność i otworzyć swój gabinet, ponieważ wachlarz zabiegów, które możesz wykonywać po studium kosmetycznym, jest szeroki. Możliwości jest wiele. Na co Ty się zdecydujesz?

Top