Home / Poradnik gimnazjalisty: Czym się kierować przy wyborze liceum?

Poradnik gimnazjalisty: Czym się kierować przy wyborze liceum?

To, że wybór odpowiedniego liceum w kontekście dalszej edukacji lub przyszłej pracy jest bardzo ważny, wiemy wszyscy. Jednak uczniowie trzecich klas gimnazjum nierzadko czują się w tej sytuacji niepewni oraz zagubieni. W końcu wybieracie szkołę, w której spędzicie następne 3 lata swojego życia, nawiążecie długoletnie przyjaźnie i, przede wszystkim, zostaniecie przygotowani do bycia dorosłymi ludźmi.

refer-a-friend

Czym więc powinniście się kierować, aby wybór ten był świadomy, przemyślany i -co najważniejsze- satysfakcjonujący? Jeśli już wiesz (chociaż orientacyjnie), która uczelnia wyższa lub kierunek studiów Cię interesuje:

 1. Przede wszystkim dowiedz się, jakie wymagania przy rekrutacji ma interesująca Cię uczelnia: które przedmioty zdawane na maturze brane są pod uwagę i które spośród nich powinny być zrealizowane w wersji rozszerzonej. Jest to bardzo ważne, ponieważ często zdarza się, że uczelnie mają różne kryteria przyjmowania przyszłych studentów.

2. Sprawdź, które licea mogą Ci zaproponować realizację tych przedmiotów w wersji rozszerzonej. Zdarza się również, że szkoły- tak jak Aurelus Edukacja- oferują specjalistycznie sprofilowane klasy, dzięki którym możesz nie tylko rozwijać swoje pasje, ale jednocześnie zgłębiać odpowiednią wiedzę, która będzie później solidną podstawą do rozpoczęcia studiów.

 Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, co chciałbyś w przyszłości studiować, nie załamuj się! Takie niezdecydowanie jest bardzo powszechne w Twoim wieku, a na pewno w przeciągu najbliższych lat sprecyzujesz swoje preferencje zawodowe. 

Tym, czym teraz powinieneś się kierować podczas wyboru szkoły ponadgimnazjalnej są Twoje indywidualne zdolności, zamiłowania czy pasje. Jeśli jesteś dobry z języka polskiego, a nauka historii czy WOSu nie sprawia Ci większych trudności, zastanów się nad wyborem liceum humanistycznego. Siedzenie po nocach nad zaawansowaną chemią i denerwowanie się, że nie potrafisz rozwiązać skomplikowanego zadania matematycznego nie będzie miało większego sensu, jeśli nagle zdasz sobie sprawę, że zamiast tego wolałbyś chociażby pisać wiersze lub w przyszłości zostać dziennikarzem sportowym. Dlatego spokojnie zastanów się nad tym, których przedmiotów uczysz się najchętniej i nie sugeruj się w tej kwestii opinią rodziny czy znajomych. W końcu ma to być Twoja świadoma decyzja, która wpłynie na przebieg Twojego dalszego życia.

Wiedz, że istnieje bardzo wiele przyszłościowych kierunków, które łączą w sobie przedmioty z różnych dziedzin nauki, np. podczas rekrutacji na niektóre studia socjologiczne wymagana jest także matura z geografii, a przy aplikowaniu na stosunki międzynarodowe mile widziana jest informatyka, fizyka i astronomia czy filozofia. Nikt więc nie twierdzi, że musisz zdecydować się albo na język polski albo na matematykę. Zwróć również uwagę na to, czy w ofercie danego liceum znajdują się mniej popularne przedmioty, chociażby takie jak wiedza o tańcu, historia sztuki lub muzyki, język łaciński czy filozofia. Poza rozwojem światopoglądowym mogą Ci się one również przydać właśnie podczas przyszłego naboru na studia. Najlepiej by było, aby szkoła dawała możliwość wyboru przedmiotów rozszerzonych dopiero po ukończeniu pierwszej klasy. Takie informacje licea zawsze umieszczają razem z innymi komunikatami rekrutacyjnymi, jeszcze przed rozpoczęciem składania dokumentów przez uczniów. Niesamowicie ważnym aspektem dzisiejszej edukacji jest oczywiście znajomość języków obcych, dlatego nie bagatelizuj ich podczas przeglądania ofert różnych liceów. Biegłe władanie językiem angielskim jest wciąż bardzo pożądane na rynku pracy, ale coraz częściej zdarza się, że jest to umiejętność niewystarczająca. Może warto zdecydować się więc na naukę w klasie o profilu dwujęzycznym?

Współczesny rynek pracy stawia przed potencjalnymi pracownikami bardzo wysokie wymagania, dlatego proponujemy, abyś już dziś zastanowił się nad swoją przyszłą karierą. Aurelus Edukacja oferuje szeroki wybór profilowanych klas, spośród których z łatwością znajdziesz taką, która pokryje się z Twoimi zainteresowaniami i uzdolnieniami. Specjalizacje takie jak biznesowo- ekonomiczna czy medyczna zagwarantują Ci w przyszłości satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę. Więcej informacji o kierunkach kształcenia w naszej szkole uzyskasz w sekretariacie lub tutaj.

Top

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO. Więcej informacji

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących danych osobowych (tzw. „RODO”) pragniemy Państwa poinformować, że Państwa dane osobowe znajdują się w naszej bazie danych. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., informujemy, że administratorem danych osobowych jest Aurelus Edukacja, ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec  NIP 695-118-21-04,  REGON 20149623. Przysługuje Państwu prawo dostępu do treści danych, ich poprawiania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo otrzymania kopii danych osobowych przetwarzanych przez Aurelus Edukacja. Ponadto prawo wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, żądania ograniczenia ich przetwarzania, usunięcia oraz prawo do bycia zapomnianym w przypadku przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych. Przy braku Państwa sprzeciwu Aurelus Edukacja będzie stale przechowywać Państwa dane osobowe i korzystać z nich w celu utrzymania relacji i wysyłania ofert nawiązujących do dotychczasowego świadczenia usług. Kontakt z osobą odpowiedzialną za ochronę danych osobowych możliwy jest w siedzibie Aurelus Edukacja, przy ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec lub za pomocą skrzynki mailowej: kontakt@aurelus.edu.pl

OK