Czy idealne CV w ogóle istnieje? Jak powinno ono wyglądać, aby zostało w pamięci pracodawcy? Te pytania zaprzątają głowę nie tylko rekrutującym czy specjalistom od HR, ale przede wszystkim tym, którzy pracy poszukują. Dla wielu osób napisanie takiego skutecznego CV stanowi nie lada wyzwanie, dlatego specjalnie dla Was przedstawiamy kilka prostych kroków, które sprawią, że CV zostanie zauważone i, co najważniejsze, zapamiętane przez pracodawcę! Przede wszystkim stwórz swoje CV pod konkretną ofertę pracy; generalnie odradza się wysyłania identycznych dokumentów do wszystkich firm przeprowadzających aktualnie rekrutację, tym bardziej, jeśli dotyczy ona różnych stanowisk.
Czym jest CV?
Curriculum Vitae, bo tak brzmi pełna łacińska nazwa życiorysu, to zwięzłe podsumowanie zdobytego wykształcenia oraz przebiegu ścieżki zawodowej, które ma dać potencjalnemu pracodawcy wstępną odpowiedź, czy jesteś odpowiednim kandydatem do zatrudnienia w jego firmie. Dlatego tak ważne jest, abyś na przygotowanie dobrego CV poświęcił nieco więcej czasu- w końcu to ono zadecyduje
czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
Jeśli jeszcze nigdy w życiu nie pisałeś CV, przed jego stworzeniem warto odpowiedzieć sobie na kilka
pytań co wartościowego w nim zamieścić:
Twoje pierwsze CV
a) Czy brałeś udział w jakichś ciekawych projektach/ warsztatach? Czego dotyczyły, przez kogo były organizowane? Jaką rolę w nich odegrałeś?
b) Czy odbyłeś jakieś praktyki/staż? Jak długo trwały, co należało do twoich obowiązków, co wychodziło Ci najlepiej?
c) Czy angażujesz się w wolontariat? (Wbrew pozorom nasza praca niezarobkowa bardzo często interesuje potencjalnych pracodawców; poza możliwością rozwoju, najczęściej świadczy o realizacji swej pasji lub gotowości do zrezygnowania z wynagrodzenia na rzecz korzyści społecznej!)
d) Co najbardziej interesuje Cię w branży, z którą się związałeś? Co robisz, aby rozwijać się w tym kierunku?
e) Jakie są Twoje pozazawodowe pasje? W jaki sposób je realizujesz?
Oczywiście w Internecie znajdziesz mnóstwo przykładowych wzorów CV, którymi możesz się inspirować.
Pamiętaj jednak o tym, że Twoje własne CV powinno być niepowtarzalne, gdyż dotyczy tylko i wyłącznie Twojej osoby.
Znajdź w sobie ambicję, aby Twój dokument był jeszcze lepszy niż znalezione przykłady.
Ogólny wygląd CV
Forma tego dokumentu powinna być przejrzysta, krótka i zwięzła. Najlepiej, aby CV zajęło jedną, a już maksymalnie dwie strony formatu A4. Ważne, aby było dobrze skonstruowane i skupiało uwagę czytającego. Zadbaj także o jego warstwę estetyczną: kolorystyka powinna być stonowana, jedno- lub dwukolorowa, gdyż nieszablonowe i różnokolorowe CV mile widziane są jedynie w wąskiej grupie zawodów np. grafika czy architekta. Do podstawowych i niezbędnych elementów CV należą takie informacje jak dokładne dane osobowe, zdjęcie, zdobyte wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Dodatkowo powinno ono zawierać informacje o znajomości języków obcych, ewentualnym posiadaniu prawa jazdy (z zaznaczeniem kategorii), odbytych szkoleniach oraz zainteresowaniach kandydata. Pamiętaj również o standardowej formułce wyrażającej zgodę na przetwarzanie danych osobowych.