Home / Jak rozpoznać swój typ cery i jak dobrać do niej odpowiednie kosmetyki?

Jak rozpoznać swój typ cery i jak dobrać do niej odpowiednie kosmetyki?

Istnieją cztery podstawowe typy cery: sucha, normalna, mieszana oraz tłusta. Każda profesjonalna kosmetyczka powinna zdawać sobie sprawę z tego, jak istotne jest odpowiednie ich rozróżnienie i scharakteryzowanie, ponieważ tylko dzięki temu będziemy w stanie dobrać najlepsze dla naszej skóry kosmetyki.

Cera normalna jest bardzo rzadko spotykana u dorosłych, natomiast często występuje u dzieci. Charakteryzuje się brakiem defektów, odpornością na warunki atmosferyczne, niewidocznymi naczynkami krwionośnymi oraz mało widocznymi porami. Taka cera jest gładka, matowa, zaróżowiona, napięta i jędrna, dlatego wydaje się być samowystarczalna. Z biegiem czasu, jednakże, cera normalna zazwyczaj przechodzi w cerę suchą, dlatego należy stosować do niej klasyczne kosmetyki dziecięce, mydła przetłuszczone lub takie wzbogacone o olejki roślinne czy lanolinę, które jak najdłużej pomogą utrzymać skórę w dobrym stanie.

Jeśli z kolei Twoja cera jest cienka, zazwyczaj matowa, jasnoróżowa, mało elastyczna, delikatna, ma niewidoczne pory, źle reaguje na czynniki atmosferyczne, a gruczoły łojowe wydzielają niewielką ilość sebum- najprawdopodobniej masz cerę suchą. Dodatkowo mogą pojawiać się również przebarwienia i lekko widoczne naczynka krwionośne. Cera sucha szybko się starzeje, ponieważ pierwsze zmarszczki wokół oprawy oka można zaobserwować już ok. 20 roku życia.
Suchość cery może być wrodzona lub nabyta, dlatego tak ważny jest tu dobór odpowiednich kosmetyków; nabyta suchość może być spowodowana złą pielęgnacją (np. myciem wodą i mydłem) czy chociażby długotrwałym stosowaniem preparatów złuszczających. Takiej cery nie wystarczy pielęgnować z zewnątrz- należy dostarczać jej również witamin, ceramidów czy kwasu hialuronowego.

z10920660Q,naczynka

Cera tłusta jest błyszcząca, gruba, chropowata i nierówna, ma szaro-żółty kolor, naczynia krwionośne są mało widoczne, bardzo dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, wolno się starzeje i z upływem czasu nie ulega wysuszeniu. Występują również rozszerzone i dobrze widoczne pory, a nierzadko zdarzają się także zaskórniki i wypryski. Przy tym typie cery należy skupić się na poprawie jej ukrwienia, zmniejszeniu grubości warstwy rogowej oraz, przede wszystkim, regulacji funkcjonowania gruczołów łojowych, ponieważ to właśnie owe „świecenie się” twarzy jest największym dla pań problemem. Istotnym elementem jest także codzienna pielęgnacja domowa- oczyszczanie oraz głębokie nawilżanie.
Natomiast cera mieszana to połączenie cery tłustej i suchej, która charakteryzuje się świeceniem tzw. strefy T (czoło, nos, broda) i suchością policzków. Ten typ skóry twarzy jest trudny w pielęgnacji, ponieważ wymaga zachowania odpowiedniej harmonii między nawilżeniem skroni i policzków, a przeciwdziałaniem błyszczeniu strefy T. Warto więc zaopatrzyć się w dwa różne kremy, twarz myć kosmetykami przeznaczonymi do cery wrażliwej oraz stosować od czasu do czasu maseczkę nawilżającą.

Top

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO. Więcej informacji

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących danych osobowych (tzw. „RODO”) pragniemy Państwa poinformować, że Państwa dane osobowe znajdują się w naszej bazie danych. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., informujemy, że administratorem danych osobowych jest Aurelus Edukacja, ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec  NIP 695-118-21-04,  REGON 20149623. Przysługuje Państwu prawo dostępu do treści danych, ich poprawiania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo otrzymania kopii danych osobowych przetwarzanych przez Aurelus Edukacja. Ponadto prawo wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, żądania ograniczenia ich przetwarzania, usunięcia oraz prawo do bycia zapomnianym w przypadku przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych. Przy braku Państwa sprzeciwu Aurelus Edukacja będzie stale przechowywać Państwa dane osobowe i korzystać z nich w celu utrzymania relacji i wysyłania ofert nawiązujących do dotychczasowego świadczenia usług. Kontakt z osobą odpowiedzialną za ochronę danych osobowych możliwy jest w siedzibie Aurelus Edukacja, przy ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec lub za pomocą skrzynki mailowej: kontakt@aurelus.edu.pl

OK