Home / Jak przygotować się do matury?

Jak przygotować się do matury?

Przygotowanie do matury – Twój przewodnik

Matura to bez wątpienia jeden z najważniejszych egzaminów w naszym życiu. To właśnie od tego egzaminu dojrzałości zależy nasza dalsza edukacja. Dlatego warto z dużym wyprzedzeniem zastanowić się i zaplanować naukę.  Dobrze rozplanowany czas i stosowanie się do wcześniej ułożonego planu dadzą Ci rewelacyjne rezultaty!

4ecf60e720ce4_o

Tak jak już wspominaliśmy- plan to podstawa! Dlatego przedstawimy Ci 7 punktów, które ułatwią Ci przygotowanie się do egzaminu!

1. Szukanie informacji

Na samym wstępie powinieneś dowiedzieć się wszystkiego o zdawanym egzaminie. Wiele informacji otrzymamy od nauczycieli i wychowawcy w szkole. Jeżeli będziesz czuł niepewność co do wiedzy na temat matury i tego jak będzie wyglądał egzamin polecamy skorzystać z Internetu. Na wstępie odradzamy szukać na przypadkowo znalezionych stronach, na których nie możemy mieć 100 % pewności, że są one prawdziwe i aktualne. Najlepiej od razu skorzystać z wiarygodnych źródeł, takich jak :

2. Wyznacz ramy czasowe

Zastanów się ile zostało Ci czasu do matury oraz wyznacz sobie termin do kiedy musisz przerobić materiał. Jeżeli czasu zostało Ci niewiele skup się na tym z czego wydaje Ci się, że jesteś najsłabszy a bezwzględnie musisz to umieć. Przykładowo jeżeli do matury zostały Ci 3 tygodnie nie planuj przeczytać wszystkich lektur bo to niemożliwe. Lepiej poświęć kilka dni na opracowania książek a resztę dni wykorzystać na poćwiczenie matematyki czy angielskiego. Jeżeli jednak jesteś w na tyle komfortowej sytuacji, że do matury masz dużo czasu to spokojnie rozplanuj wszystkie powtórki, które chciałbyś zrobić.

3. Zgromadź materiały

Aby móc się uczyć i powtarzać musisz mieć materiały. Na pewno zajmie Ci to trochę czasu ale przynajmniej będziesz wiedział ile dokładnie masz materiału do przerobienia a potem nie będziesz musiał tracić czasu na szukanie. Doskonałe do tego są różnego rodzaju książki przygotowujące do matury. Najlepiej wybieraj te z roku zdawanej matury- będą najbardziej aktualne. Jeżeli nie masz możliwości zakupu takich książek poszukaj w bibliotekach. Dodatkowo zbierz jak największą liczbę przykładowych testów maturalnych również tych z poprzednich lat.

4. Wyznacz co jest dla Ciebie najważniejsze

Wiadomo, że wszystkie zdawane przedmioty są ważne jednak nie ukrywajmy tego, że niektóre są po prostu dla nas ważniejsze. Idealnie by było gdybyś już wiedział na jakie studia się wybierasz i jakie przedmioty są tam brane pod uwagę, wtedy to na nich powinieneś skupić się najbardziej. Jeżeli jednak nie wiesz na jakie studia się wybierasz lub nie wybierasz się w ogóle to kieruj się zasadą trudności przedmiotu. Im bardziej dla nas trudny przedmiot tym więcej powinniśmy poświęcić mu czasu. 

4. Opracuj plan

Kiedy już wiesz ile masz czasu na naukę, co i w jakich ilościach masz do przerobienia to teraz możesz opracować konkretny plan. Najlepiej gdybyś do tego przeznaczył konkretny kalendarz lub zwykły zeszyt i rozpisał dokładnie ile czasu i w jakie dni co powtarzasz. Pamiętaj, jeżeli danego dnia nie wypełnisz zaplanowanego działania nie załamuj się ani nie rezygnuj. To normalne, że prawdopodobnie nie wypełnisz planu dokładnie w 100% ponieważ nie możesz przewidzieć co się wydarzy lub jaki będziesz miał nastrój przez kolejnych kilka miesięcy. 

5. Nie za dużo na raz

W ciągu jednego dnia nie rezerwuj zbyt dużej ilości czasu na powtórki do matury. Musisz pamiętać o nauce bieżącej ale również i o odpoczynku. Pamiętaj o tym ponieważ zachowanie równowagi pomiędzy nauką a odpoczynkiem dadzą najlepszy rezultat. 

6. Skuteczne techniki nauki

Zapoznaj się z opracowanymi, skutecznymi technikami nauki. Materiału na pewno będziesz miał mnóstwo a takie techniki na pewno pomogą CI lepiej zapamiętać materiał.  Zapoznaj się z niżej opracowanymi metodami – jak dla nas rewelacyjne!

Mnemotechnika na maturę

Mnemotechnikami nazywa się techniki, które służą poprawie zapamiętywania informacji. Na podstawie różnych kodów pamięciowych są one w stanie uporządkować zasób danych oraz pozwalają na łatwiejsze ich przypominanie. Mnemotechniki bazują w szczególności na skojarzeniach i wyobrażeniach, czyli pozwiązują informacje nowe z tymi już znanymi.

Wyróżniamy różne rodzaje mnemotechnik, oto kilka najbardziej popularnych:

  • zapamiętywanie ciągów wyrazów poprzez ich pierwsze litery, na przykład rodzaje przypadków Mama Dała Córce Bułkę Nasmarowaną Masłem Wiejskim
  • stosowanie akronimów (skrótowców), na przykład HOMES jako Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie: Huron, Ontario, Michigan, Erie, Superior
  • układanie wierszyków z kluczowymi wyrażeniami
  • gry słów, czyli użycie podobnie brzmiących wyrazów
    ( źródło: http://kursar.pl/przygotowanie-do-matury)

7. Dzień przed maturą

Dzień przed maturą to dzień relaksu. Nie oszukujmy się – w jeden dzień nic nie zdziałasz a zrelaksowany umysł będzie lepiej myślał! 

Top

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO. Więcej informacji

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących danych osobowych (tzw. „RODO”) pragniemy Państwa poinformować, że Państwa dane osobowe znajdują się w naszej bazie danych. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., informujemy, że administratorem danych osobowych jest Aurelus Edukacja, ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec  NIP 695-118-21-04,  REGON 20149623. Przysługuje Państwu prawo dostępu do treści danych, ich poprawiania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo otrzymania kopii danych osobowych przetwarzanych przez Aurelus Edukacja. Ponadto prawo wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, żądania ograniczenia ich przetwarzania, usunięcia oraz prawo do bycia zapomnianym w przypadku przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych. Przy braku Państwa sprzeciwu Aurelus Edukacja będzie stale przechowywać Państwa dane osobowe i korzystać z nich w celu utrzymania relacji i wysyłania ofert nawiązujących do dotychczasowego świadczenia usług. Kontakt z osobą odpowiedzialną za ochronę danych osobowych możliwy jest w siedzibie Aurelus Edukacja, przy ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec lub za pomocą skrzynki mailowej: kontakt@aurelus.edu.pl

OK