Home / HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA

HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA

Chcesz podjąć niebanalną i rozwijającą pracę w gabinecie dentystycznym i móc samodzielnie wykonywać część zabiegów profilaktyczno-leczniczych? Dzięki kierunkowi Higienistka stomatologiczna zdobędziesz interesujący i przede wszystkim przyszłościowy zawód, który da Ci wiele możliwości zatrudnienia! 

as1

Higienistka stomatologiczna tworząca średni personel medyczny jest niezbędną osobą w niemal każdym profesjonalnym gabinecie dentystycznym. To najczęściej właśnie ona pod nadzorem lekarza prowadzi działalność higieniczno-profilaktyczną.

Do zadań i umiejętności higienistki należy m.in.:

określanie roli i zadań profilaktyki próchnicy zębów oraz profilaktyki periodontologicznej, ortodontycznej, stomatologicznej oraz onkologicznej;
prowadzenie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach;
prowadzenie działalności edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży w zakresie higieny stomatologicznej;
czynne asystowanie w zabiegach ortodontycznych oraz wykonywanie zabiegów profilaktyczno- leczniczych na zlecenie lekarza dentysty.

Higienistka stomatologiczna może szukać zatrudnienia nie tylko w prywatnych gabinetach stomatologicznych, gabinetach dentystycznych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, ale również wszelkich poradniach i klinikach dentystycznych oraz gabinetach profilaktyki zdrowotnej działających przy przedszkolach i szkołach.

Średnie wynagrodzenie higienistki w Polsce waha się od 1800- 2800 zł brutto, w zależności od miejsca zatrudnienia i indywidualnego zakresu obowiązków. Część higienistek stomatologicznych otrzymuje również różnego rodzaju benefity oraz okoliczne premie stanowiące ok. 7% pensji podstawowej.

Ukończenie tego kierunku gwarantuje zdobycie państwowych uprawnień do wykonywania zawodu; wiąże się to również z większą samodzielnością (możliwość wykonywania zabiegów) ze względu na posiadane kompetencje zawodowe higienistki w porównaniu np. do asystentki stomatologicznej.

Nauka w Aurelus Edukacja trwa 2 lata (IV semestry), podczas których zrealizujesz następujące przedmioty: propedeutyka stomatologiczna, anatomia, fizjologia i patofizjologia narządu żucia, edukacja i promocja zdrowia w profilaktyce, a także dokładnie zapoznasz się z praktyczną stroną zawodu podczas stusześćdziesięciogodzinnych praktyk. Zajęcia prowadzone są zarówno w trybie dziennym jak i wieczorowym.

Po zdaniu państwowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe higienistka stomatologiczna uzyskuje uprawnienia do samodzielnego:

dokonywania bieżących przeglądów uzębienia;
wykonywania u pacjenta niektórych zabiegów higieniczno-profilaktycznych (np. usuwanie złogów nazębnych, lakowanie i lakierowanie zębów);
przeprowadzania instruktażu higieny jamy ustnej, w tym również wśród rodziców i opiekunów dzieci przedszkolnych oraz szkolnych;
prowadzenia stomatologicznej oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia jamy ustnej.

Top

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO. Więcej informacji

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących danych osobowych (tzw. „RODO”) pragniemy Państwa poinformować, że Państwa dane osobowe znajdują się w naszej bazie danych. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., informujemy, że administratorem danych osobowych jest Aurelus Edukacja, ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec  NIP 695-118-21-04,  REGON 20149623. Przysługuje Państwu prawo dostępu do treści danych, ich poprawiania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo otrzymania kopii danych osobowych przetwarzanych przez Aurelus Edukacja. Ponadto prawo wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, żądania ograniczenia ich przetwarzania, usunięcia oraz prawo do bycia zapomnianym w przypadku przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych. Przy braku Państwa sprzeciwu Aurelus Edukacja będzie stale przechowywać Państwa dane osobowe i korzystać z nich w celu utrzymania relacji i wysyłania ofert nawiązujących do dotychczasowego świadczenia usług. Kontakt z osobą odpowiedzialną za ochronę danych osobowych możliwy jest w siedzibie Aurelus Edukacja, przy ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec lub za pomocą skrzynki mailowej: kontakt@aurelus.edu.pl

OK