Polski rynek pracy ulega aktualnie poważnym przemianom, co najdotkliwiej odczuwają oczywiście pracownicy. Nieustannie zmieniające się realia gospodarcze zmuszają nas do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, a często także do zmiany zawodu. Jak w takim razie sprostać tym wymaganiom i w jakie umiejętności warto zainwestować, aby w przyszłości nie mieć problemów ze zdobyciem wymarzonej pracy? Jeśli Was również nurtuje to pytanie, to mamy dla Was prostą i rzeczową podpowiedź!
Jak w swoim artykule stwierdził Bartosz Sendrowicz, w perspektywie najbliższych dziesięciu lat, branża opiekuńczo-wychowawcza będzie nieobsadzona aż w 38%! Powodem tego nie jest tylko wydłużający się czas życia czy trwania karier zawodowych. Nie chodzi tu również jedynie o opiekę nad dziećmi, ale także, a może przede wszystkim, nad osobami starszymi, których w naszym społeczeństwie z roku na rok przecież stale przybywa. Według portalu Onet.pl, prognozy Komisji Europejskiej nie są zbyt optymistyczne: w Europie Zachodniej już dziś brakuje wykwalifikowanych opiekunów osób starszych i pracowników domów opieki. Właśnie dlatego proponowane przez naszą szkołę kierunki, takie jak Opiekun osoby starszej, Opiekunka dziecięca czy Opiekun w domu pomocy społecznej, są na dzisiejszym rynku pracy jednymi z najbardziej pożądanych zawodów! Absolwent kierunku Opiekun w domu pomocy społecznej ma stosowną wiedzę psychologiczną oraz umiejętności terapeutyczne, które może wykorzystać zarówno w pracy w specjalistycznym ośrodku, jak i podczas indywidualnej opieki nad osobą starszą w jej zaciszu domowym. Osoba taka bezproblemowo znajdzie również zatrudnienie we wszelkiego typu fundacjach i stowarzyszeniach. Z kolei Opiekunka środowiskowa czy Opiekun medyczny są stosunkowo nowymi ofertami kształcenia, a mimo tego już dziś gwarantują ich absolwentom pewną i stabilną pracę. Na tych kierunkach uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności, które bezpośrednio przygotowują ich do wykonywanego w przyszłości zawodu. Takie doświadczenie na rynku pracy okazuje się niezbędne i często bywa kartą przetargową decydującą o wyniku naszej rozmowy kwalifikacyjnej.
Niemal identyczna sytuacja dotyczy zapotrzebowania na terapeutów zajęciowych oraz techników masażystów. Ci ostatni są profesjonalnymi pracownikami służby zdrowia realizujący swoje zadania zawodowe w indywidualnych relacjach z ludźmi. Przedmiotem kształcenia na tym kierunku jest nie tylko rozpoznanie stanu zdrowia pacjenta- jego schorzeń i chorób, ale przede wszystkim dobór środków i sposobów przywrócenia bądź utrzymania jego zdrowia oraz dobrej kondycji fizycznej. | ![]() |
Terapeuci zajęciowi, natomiast, tworzą indywidualne i grupowe programy terapii dostosowane do stanu zdrowia, potrzeb i zainteresowań pacjenta, mające na celu poprawienie jego sprawności czy zwiększenie zakresu ruchów i siły mięśni. Poza samym procesem leczenia i rehabilitacji chorych, terapeuci zajęciowi przeciwdziałają powstaniu trwałego kalectwa u swoich podopiecznych, dlatego muszą również cechować się odpowiednim podejściem psychologicznym oraz opanować specjalne techniki motywacyjne. Absolwenci kierunków opiekunów oraz terapeutów już dziś są niecierpliwie wyczekiwani na rynku pracy, a w ciągu najbliższych lat owe zapotrzebowanie wzrośnie jeszcze bardziej. Jeżeli więc naprawdę zależy Ci na zdobyciu dobrego i perspektywicznego zawodu dającego sporo satysfakcji, to wykorzystaj powyższe rady w praktyce. Nauka w naszej szkole policealnej trwa zaledwie kilka semestrów, a może zagwarantować Ci stabilną i dobrze płatną pracę na wiele lat.