Home / Blog / 5 sposobów, które ukoją płacz dziecka według zaleceń doktora Harvey’a Karpa

5 sposobów, które ukoją płacz dziecka według zaleceń doktora Harvey’a Karpa

Amerykański pediatra, dr Harvey Karp, opracował doskonałą i przede wszystkim skuteczną metodę na uspokojenie każdego, nawet najbardziej wymagającego niemowlęcia. Owa taktyka polega na odtworzeniu malcowi warunków życia płodowego, do których jest przyzwyczajony od samego początku swojej egzystencji. Doktor Karp twierdzi, iż pierwsze trzy miesiące życia dziecka są niczym czwarty trymestr ciąży, którego noworodkowi zwyczajnie brakuje przy tak drastycznym „wyrwaniu” go z brzucha matki.

Specjalista uważa również, że każdy mały człowiek rodzi się z umiejętnością samouspokojenia, którą wystarczy uruchomić odpowiednim „przyciskiem”, czyli wykonać pięć następujących czynności:
Po pierwsze, by dziecko przestało płakać, należy je ciasno owinąć kocykiem lub specjalnym otulaczem. Następnie, gdy już się trochę uspokoi, trzeba przechylić niemowlę na bok tak, aby główka była skierowana lekko ku dołowi- takie ułożenie przypomina malcowi zamkniętą przestrzeń brzucha mamy. Można również zrolować dwa ręczniki i ułożyć je w łóżeczku otulając w ten sposób pociechę z przodu i z tyłu. Jeśli to nie zadziała, przechodzimy do etapu trzeciego i zaczynamy cicho szumieć dziecku do ucha. Z resztą ta czynność często jest wykonywana przez rodziców nieświadomie- intuicyjnie uspokajamy maleństwo wydając odgłos „ciiii…”. Z kolei czwarta faza to kołysanie. Powinniśmy usiąść, oprzeć ręce na udach i ułożyć niemowlę na przedramionach w taki sposób, aby jego główka spoczywała w naszych dłoniach i lekko się kiwała.

Natomiast ostatnim, piątym etapem jest ssanie, czyli jedna z podstawowych metod uspokajania dzieci. Może ono ssać palec lub pierś, w zależności od swojego wieku i wygody matki. Oczywiście nie zawsze konieczne jest wykonanie wszystkich pięciu etapów; czasami noworodek uspokoi się już po pierwszej lub drugiej fazie, a innym razem trzeba będzie wykonać wszystkie czynności po kolei. Wiadomo, że każde dziecko reaguje w odmienny sposób, dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się ze wszystkimi krokami uspokajania i wybrać ten najlepszy. Metoda doktora Harvey’a Karpa pomogła już tysiącom kobiet na całym świecie, które same przekonały się, jak istotne dla malca były warunki jego życia płodowego.

Top