Home / Blog / Technik farmaceuta – 5 mitów o tym zawodzie

Technik farmaceuta – 5 mitów o tym zawodzie

To już ostatnia szansa, aby zostać technikiem farmaceutycznym. W roku szkolnym 2018/2019 prowadzimy ostatni nabór na ten kierunek. Ministerstwo Edukacji zapowiedziało wygaszanie kształcenia w tym zwodzie. Wykorzystaj, więc ostatnią szansę na zdobycie uprawnień do pracy w tym zawodzie i zapisz się już dziś do naszej szkoły Aurelus Edukacja.

Pamiętaj!

Uprawnienia nabyte nie mogą zostać cofnięte, a otwarty kierunek będzie funkcjonował, przez kolejne 2 lata, aż do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Poznaj 5 największych mitów dotyczących zawodu technika farmaceutycznego

Technik farmaceutyczny – zawód obecny tylko w Polsce.

Nieprawda, zawód obecny jest w 20 krajach Unii Europejskiej, a także poza Starym Kontynentem, na przykład w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, kwalifikacje zawodowe zdobyte w szkole policealnej w Polsce, dzięki otrzymanemu suplementowi do dyplomu – Europass, bez problemów honorowane są za granicą. By zdobyć, więc pracę technika farmaceutycznego w Norwegii, Niemczech czy na Wyspach Brytyjskich, poza tytułem zawodowym, należy też odbyć staż zawodowy w kraju. Po ukończeniu tego kierunku absolwenci szkoły mają możliwość pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Technik farmaceutyczny – zawód niepotrzebny

Nic bardziej mylnego, technicy farmaceutyczni są bardzo pożądanymi pracownikami w systemie opieki medycznej. Co ważne, nie zajmują się oni tylko obsługą klientów i wydawaniem leków. Samodzielnie pełnią szereg innych funkcji uzupełniających zakres zadań farmaceutów: kontrolują obrót lekami, sporządzają i wytwarzają produkty lecznicze, sprawdzają dostawy wyrobów medycznych i czuwają nad dokumentacją.

Technik farmaceutyczny – ograniczone możliwości w wydawaniu leków

Kolejny stereotyp, przepisy dają technikom farmaceutycznym niepodważalne prawo do samodzielnego realizowania wszystkich recept i odpowiadania na potrzeby pacjentów. Technicy są, więc upoważnieni do wydawania wszystkich leków. Wyjątkiem są jedynie medykamenty o wyjątkowo silnym działaniu, zawierające składniki psychotropowe lub działające odurzająco o dużym potencjale nadużywania.

Technik farmaceutyczny – brak perspektywy pracy

Nieprawda, wystarczy odbyć krótki spacer po ulicach każdego miasta, by dostrzec, jak wiele aptek prowadzi swoją działalność. Ciągle powstają też nowe, poza tym w Polsce działa blisko 500 firm farmaceutycznych. W tych miejscach czekają nowe etaty, na fundamencie, których można budować karierę zawodową. Co więcej, każdy technik farmaceutyczny z 3-letnim stażem pracy w ogólnodostępnej aptece może zostać kierownikiem punktu aptecznego. Argument ministerstwa, mówiący o braku ofert pracy, bazuje jedynie na danych pochodzących z urzędów pracy, a więc przekazuje niepełny obraz rynku. Jak wiadomo, pracodawcy coraz częściej, wykorzystują komercyjne portale internetowe do poszukiwania pracowników.

Technik farmaceutyczny – praca tylko w aptece

Błąd, praca dla technika farmaceutycznego przeważnie znajduje się w aptece. To najczęstsze źródło zatrudnienia, ale nie jedyne. Oferty pracy napływają także z ośrodków inspekcji farmaceutycznej, stacji sanitarno-epidemiologicznych lub toksykologicznych, laboratoriów przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego lub spożywczego, sklepów zielarskich bądź medycznych. Okazuje się, więc, że wykształcenie techniczne daje szerokie możliwości zawodowej realizacji.

Wiele osób przed podjęciem decyzji o wyborze zawodu zastanawia się, czy jego praca znajdzie zastosowanie na rynku pracy. W tym wypadku nie mamy wątpliwości. Jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości i pomógł podjąć decyzję odnośnie do wyboru tego właśnie kierunku.

Jeśli jesteś zainteresowany tym kierunkiem zapisz się już dziś, a na pewno nie pożałujesz i zyskasz dobry zawód z przyszłością. 

Related Post

Top

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO. Więcej informacji

Obowiązek informacyjny dotyczący RODO W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących danych osobowych (tzw. „RODO”) pragniemy Państwa poinformować, że Państwa dane osobowe znajdują się w naszej bazie danych. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., informujemy, że administratorem danych osobowych jest Aurelus Edukacja, ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec  NIP 695-118-21-04,  REGON 20149623. Przysługuje Państwu prawo dostępu do treści danych, ich poprawiania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo otrzymania kopii danych osobowych przetwarzanych przez Aurelus Edukacja. Ponadto prawo wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, żądania ograniczenia ich przetwarzania, usunięcia oraz prawo do bycia zapomnianym w przypadku przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych. Przy braku Państwa sprzeciwu Aurelus Edukacja będzie stale przechowywać Państwa dane osobowe i korzystać z nich w celu utrzymania relacji i wysyłania ofert nawiązujących do dotychczasowego świadczenia usług. Kontakt z osobą odpowiedzialną za ochronę danych osobowych możliwy jest w siedzibie Aurelus Edukacja, przy ul. Marcina Opitza 11, 59-700 Bolesławiec lub za pomocą skrzynki mailowej: kontakt@aurelus.edu.pl

OK